Auto noma – 10 padomi nomājot auto.

12 Dec, 2014

Ikvienu var piemeklēt situācija, kad steidzami nepieciešams auto - šādos gadījumos visērtākais risinājums ir auto noma. Gandrīz pusei (47 %) no auto nomas pakalpojumu izmantotājiem ir saskārušies ar problēmām, kuras izraisījis gan informācijas trūkums un nezināšana, gan negodprātīgi auto nomas pakalpojumu sniedzēji. Biežākās problēmas, ar kurām saskārušies auto nomu klienti ir drošības naudas neatgriešana, divkārša naudas „iesaldēšana” uz kredītkartes un negodīga soda naudas piemērošana.

\"Vecuma

Kā izvēlēties izdevīgāko piedāvājumu? Kas ir garantijas depozīts? Kas nepieciešams, lai iznomātu auto? Šajā rakstā sniegsim padomus, kā rīkoties, kad nav savas automašīnas, bet vajadzīgs ātrs un ērts ilgtermiņa vai pagaidu risinājums. Šobrīd Latvijā darbojas vairāk nekā 230 auto nomas uzņēmumu, tāpēc izvēle ir gana sarežģīta.

 

PRESTO 10 padomi, izvēloties nomātu auto

1

Auto nomas pakalpojumu sniedzēja izvēle

Lai izvērtētu, kurš auto nomas pakalpojumu sniedzējs nodrošina izdevīgāko piedāvājumu, izvērtē cenas, garantijas depozīta apjomu, apdrošināšanas izmaksas, kā arī iepazīsties ar atsauksmēm par attiecīgo kompāniju.

Ņem vērā, ka lielākās auto nomas kompānija ne vienmēr nodrošina izdevīgāko piedāvājumu – iepazīsties arī ar mazākiem nomas pakalpojumu sniedzējiem. Izpēti iespējamo papildus samaksu - papildus piemaksu par ziemas riepām, GPS, auto piegādi. Ja plāno auto iznomāt lidostā, rēķinies, ka tur nomas cenas mēdz būt aptuveni par 10 % augstākas (bieži papildus jāmaksā „lidostas nodeva”).

\"Auto

2

Vecuma ierobežojums un papildus prasības

Visbiežāk auto iznomā personām, kuras sasniegušas 21 gada vecumu un kurām ir vismaz viena gada attiecīgās transporta līdzekļa kategorijas vadītāja stāžs, savukārt dārgākos auto iznomā tikai no 25 gadu vecuma. Gadījumos, kad persona nav sasniegusi 21 gada vecumu, vai vadītāja stāžs ir 1- 2 gadi, var tikt piemērota papildus maksa. Iznomājot auto, var pieteikt arī papildus auto vadītāju, kas arī ir maksas pakalpojums (~30 EUR).

\"Vecuma

3

Garantijas depozīts

Daudzi nav informēti, auto noma ietver arī garantijas depozītu jeb drošības naudu, ar kuru nomnieks garantē līguma ievērošanu – tā apjoms tiek „iesaldēts” uz bankas kartes. Tāpēc jārēķinās ar to, ka obligāti nepieciešama derīga kredītkarte. Drošības naudas apmērs var tikt samazināts, ņemot vērā sezonu un nomātāja vecumu vai braukšanas stāžu. Ņem vērā, ka garantijas depozīts bieži vien tiek atgriezts tikai darba dienās.

\"Garantijas

4

Auto rezervēšana internetā

Statistikas dati rāda, ka nedaudz vairāk kā 50 % personu izvēlas auto rezervēt internetā, bet aptuveni 30 % nesaņem konkrēto rezervēto auto. Ja esi izlēmis auto rezervēt internetā, vadoties tikai pēc auto attēliem, rēķinies, ka auto noma garantē Tev atbilstošās klases auto mašīnu. Tādējādi izvēlētajam auto var nebūt tāds pats vizuālais izskats vai auto modelis. Par konkrēta auto rezervāciju visbiežāk tiek piemērota papildus maksa. Savukārt, ja rezervētās klases auto nebūs pieejams, iznomātājam jānodrošina augstākas klases auto par to pašu cenu.

\"Auto

5

Nomas maksa

Veicot auto rezervāciju, pievērs uzmanību tam, kas ir iekļauts automašīnas nomas maksā - atļautais automašīnas nobraukums, nepieciešamais aprīkojums, piemēram, ziemas riepas, GPS, bērnu auto sēdeklis u.c. Iespējama arī auto noma kopā ar profesionālu auto vadītāju, kurš brauc Tavā vietā ( ~ 30 EUR par diennakti).

Ja pēc nomas saņem rēķinu par papildus samaksu, pārliecinies, ka tā ir pamatota - piemēram, ja saņemts rēķins par neapmaksātu sodu, nepieciešami arī attiecīgs dokuments, kurš pierāda pārkāpumu. Ja auto nomas pakalpojumu sniedzējs neatgriež daļu no iesaldētās naudas, noteikti sazinies ar bankas pārstāvi, lai noskaidrotu šo situāciju. Nomas maksā netiek iekļauta autostāvvietas maksa.

6

Apdrošināšana

Pārliecinies, vai auto ir apdrošināts pret bojājumiem un auto nozagšanu – noteikti izvēlieties auto ar apdrošināšanu - auto zādzības vai jebkura bojājuma gadījumā finansiālā atbildība jāuzņemas būs Tev, neatkarīgi no vainīgajām personām. Ja auto apdrošināšana ietver pašrisku, izvērtē, vai noteiktā apdrošināšanas pašriska cena ir adekvāta.

Pašrisks ir zaudējumu daļa, kuru apdrošināšanas iestāšanās gadījumā segsi Tu – atlikušo summu, piemēram, papildus remonta izdevumus, segs apdrošināšanas kompānija. Pārbaudi, kādi nosacījumi ir piedāvātajai apdrošināšanai, piemēram, auto zādzības gadījumā var tikt segta tikai auto cena, bet ne vadītāja personiskās mantas. Šādos gadījumos iesakām iegādāties papildu apdrošināšanu.

7

Pieņemšanas - nodošanas akts

Pieņemot un nododot auto, jānoformē pieņemšanas – nodošanas akti, kas ir obligāta līguma sastāvdaļa. Aktos tiek fiksēts mašīnas tehniskais un vizuālais stāvoklis – piezīmes tajos vari veikt arī Tu, atzīmējot skrāpējumus, buktes un citus defektus. Tādējādi tiek izslēgta iespējamība, ka negodprātīgs auto iznomātājs liek segt zaudējumus par jau esošiem bojājumiem.

\"Pieņemšanas

8

Braukšanas ierobežojumi

Ja vēlies ar auto braukt ārpus valsts robežām, pārliecinies, vai auto noma to paredz, jo līgumā var būt ietverts punkts par aizliegumu ar nomas auto uzbraukt no attiecīgās valsts teritorijas. Savukārt atsevišķos gadījumos izbraukšanai ārpus valsts teritorijas, nepieciešams noformēt pilnvaru. Parasti minimālais auto nomāšanas laiks ir viena diennakts (24 h).

9

Degviela

Visbiežāk auto ir jāatgriež ar tādu pašu degvielas daudzumu, kāda tā bijusi auto izsniegšanas brīdī. Pretējā gadījumā auto iznomātājs var piemērot papildus samaksu pēc saviem degvielas izcenojumiem, kuriem jābūt norādītiem nomas līgumā. Daži pakalpojumu sniedzēji piedāvā veikt degvielas priekšapmaksu. Noskaidro arī to , kādu degvielu patērē nomājamais auto.

\"Degviela\"

10

Auto atgriešana

Nogādā auto atpakaļ laicīgi! Atkarībā no līgumā iekļautās atrunas, par kavēšanu būs jāmaksā sods (piemēram, nokavējot dažas stundas, var tikt piemērota nomas maksa par papildus 24 h). Ņem vērā, ka auto jāatgriež tieši tāds, kādu to saņēmi – tīrs un ar tādu pat degvielas daudzumu, kā auto pieņemšanas brīdī. Vairākumā gadījumu auto nomas līgumā ietverts punkts par smēķēšanas aizliegumu auto – neievērojot šo noteikumu, auto noma var izmaksāt papildus 50 – 200 EUR.

\"Auto

Ņem vērā PRESTO padomus un, izvēloties auto nomas pakalpojumus, vienmēr iepazīsties ar auto nomas līguma nosacījumiem – pārliecinies, ka ietvertie nosacījumi ir saprotami un taisnīgi!

Views
(0)
Comments
(0)

Comments

Log in to comment with:
Full training

Create an application or conclude agreement

Choose a category
Choose a city, district
Choose your nearest branch
Choose the language and time of the lesson
Ask a question

Thank you for your question!

The administration will contact you shortly!

Report a mistake!

Thank you for your suggestion!

We will contact you if we have any questions.
We will review the suggestions carefully and make adjustments.