Autovadītāju apmācība Presto Autoskola

10 Feb, 2017
Autovadītāju apmācība Presto Autoskola

Autoapmācības un droša braukšana mūsdienās ir kļuvusi par normu, tomēr vienmēr tā nav bijis. Ļoti ilgu laiku autovadītāji brauca bez tiesībām vai nepieciešamās apmācības. Pirmā valsts, kurā ieviesa mašīnu reģistrāciju un braucēju kvalifikāciju bija Lielbritānija 1903. gadā. 20. gs. laikā arī visas pārējās Eiropas valstis sekoja šim piemēram. Kā pēdējā bija Beļģija, kurā vēl līdz pat 1977. gadam varēja braukt bez autovadītāja apliecības.

Auto apmācība pasaulē un pat Eiropā ļoti atšķiras. Pirmā autovadītāju mācību iestāde, kuru nosauca par Britu Motorskolu, tika nodibināta Londonā 1909. gadā. Skolā piedāvāja ne tikai mācīties braukt, bet arī labot auto. Tolaik uzskatīja, ka braucējs ir gatavs pēc četrām braukšanas nodarbībām; viena nodarbība, mūsdienu valūtā rēķinot, izmaksāja 50 centus. Pirmos braukšanas eksāmenus sāka kārtot tikai 1935. gadā.

Veiksmīgas autovadītāju apmācības pirmais solis – rūpīga autoskolas izvēle

Mūsu gadsimta priekšrocība, salīdzinot ar pirmajām autoskolām, ir rūpīgi izstrādāta vienotas formas autovadītāju apmācība – tās galvenais mērķis ir nodot topošajiem vadītājiem braukšanas iemaņas un prasmes, kuras palīdzēs turpmāk droši piedalīties ceļu satiksmē. Protams, iemācīties braukt var ikviens, tomēr ir vairākas būtiskākas nianses.

Savos bloga rakstos jau esam rakstījuši gan par kuponu akciju ēnas pusi, gan par citām viltībām, no kurām jāuzmanās. Tā kā tirgus ir pārsātināts ar piedāvājumu, autoskolas cīnās par katru potenciālo kursantu arī ar ne visai godīgiem līdzekļiem. To, ka šajā nozarē patiešām ir daudz krāpnieku, apstiprina arī CSDD mājas lapā apskatāmie Patērētāju tiesību aizsardzības centra sagatavotie ieteikumi, izvēloties autoskolu.

Pirmkārt, ir ļoti rūpīgi jāizvērtē autoskolu reklāmas un piedāvājumi, jo pieredze ir pierādījusi, ka lielas atlaides nāk ar lielām saistībām ar autoskolu. Rūpīgi jāizlasa un jāiepazīstas ar līgumu, par visiem neskaidrajiem punktiem saņemot izsmeļošas atbildes. Uzmanies no autoskolām, kuras atlaides piešķiršanai prasa iemaksas!

Otrkārt, izvērtē arī kopējo finansiālo ieguldījumu. Vai līgumā ir skaidri definēti visi maksājumi - maksa par reģistrāciju autoskolā, apmācību kartes izsniegšana, reģistrācija CSDD u.c.? Kāda ir ieskaišu un eksāmenu iekšējā kārtība? Vai par ieskaitēm ir papildus samaksa? Auto apmācība nav lēta, taču katrs ieguldītais eiro atspoguļosies sagatavotības līmenī piedalīties aktīvajā satiksmē pēc autoskolas.

Ļoti svarīgas ir gan mutiskās, gan interneta vidē pieejamās atsauksmes. Autoskolu Facebook lapas ir kļuvušas par svarīgu atsauksmju un komentāru platformu – atsauksmju rakstītāji Facebook nevar paslēpties aiz “anonīms lietotājs” aizsega, un autoskolas atgriezeniskā saite komentāros liecina par tās ieinteresētību uzlabot tās darbību.  Autoskolai Presto ir lielākā autorizēto atsauksmju krātuve Latvijā – mums rūp mūsu kursantu atsauksmes, viedoklis un pieredze ar mums!

CSDD statistikas lapā var ērti aplūkot gan eksāmenu rezultātus, gan atsevišķi instruktoru un pasniedzēju koeficientus; te gan jāņem vērā, ka CSDD statistika atspoguļo tikai ar pirmo reizi nolikušo topošo vadītāju rezultātus. Ja satraukuma dēļ tas izdevies tikai ar otri reizi, šajā statistikā tas nebūs redzams. 

Autovadītāju apmācība | Autoskola Presto

Jaunie autoskolu noteikumi

Ar 2016. gada 1. novembri Latvijas autovadītāju apmācībā tika ieviesti vairāki jauni grozījumi:

  • Teorijas kursu pakārtošana moduļu sistēmai,
  • Palielināts braukšanas nodarbību akadēmisko stundu skaits (visām kategorijām),
  • Mainīts teorētisko nodarbību ilgums,
  • Visi maksājumi jāveic caur autoskolu (t.sk. arī par braukšanas nodarbībām – atbilstoši CSDD likuma skaidrojumam, tieši maksājumi instruktoram ir pretlikumīgi!),
  • Obligāts skolas braukšanas eksāmens. 

 Autovadītāju apmācība | Autoskola Presto

Auto apmācības uzsākšana

Ja vēlies iegūt B kategorijas vadītāja apliecību, tad sākt mācīties autoskolā var jau no 16 gadu vecuma. Autovadītāju apmācības process sākas ar nepieciešamās dokumentācijas nokārtošanu un līguma parakstīšanu. Autoskola Presto šo procesu ir padarījusi sevišķi vieglu un ātru – līgumu var noslēgt caur mājas lapu tik vien kā 3 minūšu laikā.

Kolīdz esi izvēlējies sev piemērotāko mācību laiku un vietu, nodarbības var sākties. Tās vada pasniedzēji, ar kuriem jau laikus var iepazīties mūsu mājas lapā. Teorijas kurss ilgst 6 vai 2 nedēļas, atkarībā no izvēlētās grupas, mācoties darba dienās vai brīvdienās. Grupās var būt dažāds dalībnieku skaits, sākot no 5. Vasarā un pavasarī grupas parasti ir lielākas kā ziemā un rudenī.

Ja dzīves ritms neiet kopsolī ar standarta autoapmācības kursiem, ir pieejama arī individuāla apmācība. To nodrošina Presto Autoskola zīmols VIP autoskola, kas nodrošina ekskluzīvu apmācību kārtību – apmācība tiek sniegta klientiem izdevīgā laikā un vietā, praktiskajās nodarbībās tiek izmantoti tikai jauni transportlīdzekļi, apmācību nodrošina tikai augstākās kvalifikācijas instruktori un pasniedzēji. VIP autoskola ir lieliska izvēle aizņemtajiem un tiem, kuru laiks ir nauda (piem. uzņēmējiem).

Ceļu satiksmes noteikumu grāmatiņa nav obligāti jāiegādājas grāmatnīcā, jo materiālus var iegūt arī internetā. Autoskolā Presto mācību process noteikti nav tikai teorētisks, bet drīzāk aizraujošs un dinamisks, jo katrs pasniedzējs ļoti daudz dalās ar personisko pieredzi un ieteikumiem, kas ļoti palīdz praktisko zinību iegūšanas procesā. 

Autoapmācības teorētiskā daļa

Pirms teorijas kursa moduļu ieviešanas, pasniedzēji varēja brīvi izvēlēties secību, kādā stāstīt apgūstamās tēmas. Moduļu sistēma nosaka, ka visiem pasniedzējiem tēmas un nodarbības jāstāsta vadoties pēc konkrētā moduļa. Šīs sistēmas priekšrocība ir tāda, ka, ja kursantam ir gadījies kavējums, tad ir zināms, kāda tēma ir izlaista.

Katrai kategorijai moduļu skaits un veids ir atšķirīgs. Piemēram, B kategorijai tās ir 55 apmācības stundas, kuras veido:

  • 8 moduļi par Ceļu satiksmes noteikumiem,
  • 2 moduļi par satiksmes drošību,
  • 1 modulis par transportlīdzekļa uzbūves un ekspluatācijas pamatiem.

Autovadītāju apmācības laikā Autoskolā Presto veic CSN zināšanu pārbaudi – autoskolas tests palīdz trenēties autoskolas teorijas eksāmenam, kā arī palīdz pasniedzējam novērtēt kursantu zināšanu līmeni. Ja nodarbības netiek apmeklētas, autoskolai ir tiesības kursantu atskaitīt no grupas.

Teorijas kursa noslēgumā kursantam ir jānokārto autoskolas eksāmens, kurš sastāv no 30 jautājumiem.  Eksāmenu uzskata par ieskaitītu, ja nav pieļauta vairāk kā 1 kļūda. Ja eksāmens nokārtots ar 2 vai 3 kļūdām, par atkārtotu eksāmena kārtošanu nav jāmaksā, taču, ja kļūdu ir vairāk par 2 vai 3, par eksāmenu būs jāmaksā 8 EUR.

Pēc veiksmīgi nokārtota autoskolas teorijas kursa, kursants, kurš ir sasniedzis 18 gadu vecumu, var doties kārtot CSDD teorijas testu. Ja tomēr gribas labāk sagatavoties “lielajai diena”, vai arī vienkārši atsvaidzināt savas zināšanas jau pēc iegūtām tiesībām, Autoskolas Presto mājas lapā ir pieejams CSDD tests

Autovadītāju apmācība | Autoskola Presto

Nepieciešamie papildus kursi un izziņas

Pirms var sēsties pie stūres un sākt auto apmācību, ir obligāti jānokārto medicīniskā izziņa – tā apliecina, ka jaunais šoferītis ir tiesīgs piedalīties ceļu satiksmē. Šīs izziņas iegūšanai ir jāiziet Medicīniskā Komisija, kuru vari ērti un bez rindas apmaksāt Autoskolas Presto mājas lapā.

Arī bez nokārtotiem pirmās palīdzības kursiem pie autovadītāja apliecības netiksi. Šo kursu dokumenti tiek noformēti autoskolā apmācības periodā, bet savas Sarkanās apliecības saņemšanai vari pieteikties arī Autoskolas Presto mājas lapā, izvēloties sev ērtāko autoskolas filiāli.

Autovadītāju apmācība | Autoskola Presto

Autoapmācības praktiskā daļa

Līdzīgi kā ar pasniedzējiem, arī ar Autoskolas Presto instruktoriem vari iepazīties mūsu mājas lapā, kur redzama gan pieredze, gan izglītība, gan CSDD reitingi, gan kursantu atsauksmes. Pirmās braukšanas nodarbības var sākt uzreiz pēc Medicīniskās Komisijas iziešanas, mācību braukšanas atļaujas (balto tiesību) saņemšanas un pamatteorijas nodarbību apgūšanas.

Braukšanas nodarbībām vari ērti pierakstīties mājas lapā, izvēloties no pieejamajiem instruktoriem sev vēlamajā dienā un laikā, tai skaitā arī brīvdienās. Pirmās nodarbības notiek figūru laukumā, pēc tam - aktīvajā ielu satiksmē. Visas mācību mašīnas ir speciāli aprīkotas ar pedāļiem instruktora pusē, nodrošinot, ka bīstamās situācijās instruktors var pārņemt auto vadību. Pēc likumdošanas avārijas gadījumā atbildību uzņemas instruktors, jo tiek uzskatīts par reālo auto vadītāju.

Ļoti svarīgi ir sajust saskaņu ar braukšanas instruktoru, lai pēc iespējas efektīvāk izmantotu nodarbību laiku un ātrāk saņemtu vadītāja apliecību. Ja jūti, ka ar instruktoru nesaproties, Tev ir tiesības izvēlēties citu instruktoru turpmākajām nodarbībām!

 Autovadītāju apmācība | Autoskola Presto

Kāds ir minimālais braukšanas nodarbību skaits?

Viena braukšanas nodarbība ilgst 90 minūtes jeb divas akadēmiskās stundas. Ministru Kabineta noteikumos noteiktais minimālais B kategorijas braukšanas stundu skaits ir 20, taču pieredze liecina, ka ar šo skaitu nepieredzējušiem braucējiem nepietiek, un parasti pie gadu skaita ir jāpieskaita vēl 10 nodarbības. Piemēram, 20 gadus vecam kursantam visticamāk, būs nepieciešamas 30 mācību stundas.

Pēc veiksmīgi nokārtota autoskolas braukšanas eksāmena, kursants var doties uz kādu no 10 CSDD nodaļām, lai kārtotu CSDD braukšanas eksāmenu. Pieteikties eksāmenam var gan individuāli, gan ar autoskolas starpniecību. Lai nokārtotu eksāmenu, līdzi jāņem pase vai ID karte, derīga medicīniskā izziņa, Pirmās palīdzības kursu apliecība, apmācības karte, eksāmena apmaksas kvīts. Svarīgi atcerēties, ka pēc autoskolas beigšanas CSDD eksāmeni ir jānokārto trīs gadu laikā! Pēc 3 gadiem apmācību karte vairs nebūs derīga. 

Autovadītāju apmācība | Autoskola Presto

Autoapmācība - Tava izvēles brīvība

Tiesības var kārtot jebkurā pasaules vietā un jebkurā autoskolā. Mācību iestāžu uzdevums ir šo procesu nodrošināt un padarīt pēc iespējas vienkāršāku, ērtāku un patīkamāku. Tomēr nereti ceļš ir tikpat svarīgs, kā mērķis, tāpēc veids, kā notiek autovadītāju apmācība, kādas ir telpas, instruktori un pasniedzēji, noteikti ietekmēs apmācību kvalitāti un vadītāja apliecības iegūšanas ātrumu.

Veic lēmumu apdomīgi un nesteidzīgi, un pārliecinies, ka esi informēts par katru mācību procesa niansi! Ministru Kabineta noteikumi nosaka, ka kursants var brīvi izvēlēties, pie kura instruktora doties uz braukšanas nodarbībām (neatkarīgi no tā, ar kuru autoskolu instruktors ir asociēts), kā arī veikt praktisko auto apmācību pie vairāk kā viena instruktora vienlaicīgi. Neuzticies autoskolai, kas mēģina Tevi piesaistīt! 

Lai veiksmīgs apmācību process! 

Skatījumi
(0)
Komentāri
(0)

Komentāri

Autorizēties, lai komentētu ar:
Pilna apmācība

Izveido pieteikumu vai noslēdz līgumu

Izvēlies kategoriju
Izvēlies pilsētu, rajonu
Izvēlies tuvāko filiāli
Izvēlies nodarbības valodu un laiku
Uzdod jautājumu

Paldies par jautājumu!

Administrācija sazināsies ar Tevi vistuvākajā laikā!

Ziņot par kļūdu!

Paldies par Jūsu ierosinājumiem!

Jautājumu gadījumā mēs ar Jums sazināsimies.
Mēs rūpīgi izvērtēsim iesniegtos papildinājumus, lai veiktu uzlabojumus.