Baltās tiesības - braukšanas mācību atļauja

12 Jūn, 2015
Baltās tiesības - braukšanas mācību atļauja

Baltās tiesības ir vienkāršrunas apzīmējums braukšanas mācību atļaujai. Šī atļauja dod tiesības mācīties braukt ar tajā norādītās kategorijas transportlīdzekli instruktora vadībā. Instruktors ir kvalificēts autoskolas mācībspēks ar speciāli aprīkotu mācību auto.

Braukšanas mācību atļauja ir obligāts priekšnosacījums autovadītāja apliecības iegūšanai, bet tās nav obligātas, lai sāktu apmācības autoskolā. Autoskolā tās būs nepieciešamas braukšanas nodarbību uzsākšanai.

A, A1, A2, B un B1 kategorijas transportlīdzekļus var mācīties vadīt arī bez instruktora klātbūtnes, taču pieredzējuša autovadītāja pavadībā, kuram ir vismaz 3 gadu vadītāja apliecības stāžs. Mācīties drīkst ar jebkuru automašīnu, ja tā atbilst baltajās tiesībās norādītajam transportlīdzeklim. Vadot ar šo atļauju, uz transportlīdzekļa vadītāju attiecas tie paši ceļu satiksmes noteikumi (piem. ātruma ierobežojumi u.tml.), kas uz personu, kura jau ir ieguvusi vadītāja apliecību.

Patstāvīgi braukt ar braukšanas mācību atļauju nedrīkst – tā ir pielīdzināma transportlīdzekļa vadīšanai bez transportlīdzekļa vadīšanas tiesībām, kam tiek piemērots sods 280-430 EUR apmērā. Tāpat tiek piemērots aizliegums turpmākajos divos gados iegūt vadītāja tiesības.

Baltās tiesības drīkst izmantot tikai Latvijas teritorijā.

Vai baltajām tiesībām vajag medicīnisko izziņu?

Jā, braukšanas mācības atļaujas iegūšanai ir jāiziet pirmreizēja veselības pārbaude, kas apliecina personas veselības stāvokļa atbilstību transportlīdzekļa vadīšanai. Šī pati medicīniskā izziņa pēc tam ir derīga arī autovadītāja tiesību iegūšanai. Jāņem vērā, ka izziņai ir derīguma termiņš, un pēc tiesību iegūšanas šī izziņa ir periodiski jāatjauno.

Presto Autoskolai ir Rīgā lielākais medicīnisko komisiju tīkls, kura sastāvā ir VCA medicīnas centri, Latvijas Samariešu Apvienība (CSDD ēkā) un Consilium Medicum. Apmaksājot medicīnas izziņu Presto mājas lapā ir lētāk, nekā iegādājoties to uz vietas (no 24 EUR), un ātrāk, jo e-pastā saņemtais apmaksas apliecinājums ļauj izlaist rindu pie kases.

Kur iegūt baltās tiesības?

Baltās tiesības izdod CSDD. To iegūšanai ir nepieciešams personu apliecinošs dokuments un izieta medicīniskā komisija. Pirmreizēja braukšanas mācību atļaujas izsniegšana maksā  6,16 EUR, bet atkārtota izsniegšana to nozaudēšanas gadījumā – divreiz dārgāk. Parasti tās tiek izgatavotas 30 min laikā rindas kārtībā.

Kad var iegūt baltās tiesības?

Iegūt braukšanas mācību atļauju var divus gadus pirms tā vecuma, no kura drīkst kļūt par pilntiesīgu noteiktā transportlīdzekļa vadītāju:

  • AM kategorija – no 12 gadu vecuma,
  • A1 un B1 kategorija – no 14 gadu vecuma,
  • A2, B un C1 kategorija – no 16 gadu vecuma,
  • A kategorija – no 22 gadu vecuma.

Vai AM kategorijas apliecība aizstāj baltās tiesības?

Jā. Vienīgi jāpārliecinās, ka ir derīga medicīniskā izziņa (tajā ir pieminēta atbilstošā kategorija, kurā vēlas iegūt vadītāja apliecību). Tāpat arī ir jāsasniedz atbilstošais vecums (piem. mācīties vadīt B kategorijas transportlīdzekli var tikai no 16 gadu vecuma).

Cik ilgi baltās tiesības ir derīgas?

Dokumenta derīguma termiņš ir trīs gadi. Tam nudien jābūt pietiekami, lai cilvēks paspētu iegūt vadītāja apliecību.

Vai baltās tiesības ir personu apliecinošs dokuments?

Latvijā par oficiāliem personu apliecinošiem dokumentiem uzskata tikai pasi un ID karti. Reāli daudzās situācijās par tādu noder arī autovadītāja apliecība, tostarp arī baltā – kur pieņem vienu, var pieņemt arī otru.

Baltās tiesības neatbrīvo no atbildības!

Vadot transportlīdzekli ar braukšanas mācību atļauju, atbildība par transportlīdzekli ir instruktora vai personas ar atbilstošo vadītāja stāžu rokās, kura vadībā notiek transportlīdzekļa vadība. Secīgi, topošais šoferis ar baltajām tiesībām nebūs risinājums, ja vadītājam gribas iedzert kādu stiprāku dzērienu un vajag, lai kāds aizved mājās – no likuma viedokļa tiek uzskatīts, ka autovadītājs ir alkohola reibumā.

Vai baltās tiesības aizvieto atņemtās tiesības?

Nē. Ja autovadītāja apliecība ir atņemta (piem. par braukšanu dzērumā vai narkotisko vielu ietekmē), pirms var iegūt jauno mācību atļauju, ir jāiziet pirmstermiņa veselības pārbaude, kurā ir iekļauts arī narkologa un psihiatra novērtējums. Pēc tam drīkst atkārtoti nokārtot CSDD teorijas eksāmenu, un tikai tad iegūt jauno braukšanas mācību atļauju.

Vai braucot ar baltajām tiesībām drīkst būt pasažieri?

Jā. Galvenais, lai braukšana notiek atbilstoši pieredzējuša šofera vadībā, blakus topošajam autovadītājam. 

Balto tiesību dizaina vēsture apskatāma šeit.

Skatījumi
(0)
Komentāri
(0)

Komentāri

Autorizēties, lai komentētu ar:
Pilna apmācība

Izveido pieteikumu vai noslēdz līgumu

Izvēlies kategoriju
Izvēlies pilsētu, rajonu
Izvēlies tuvāko filiāli
Izvēlies nodarbības valodu un laiku
Uzdod jautājumu

Paldies par jautājumu!

Administrācija sazināsies ar Tevi vistuvākajā laikā!

Ziņot par kļūdu!

Paldies par Jūsu ierosinājumiem!

Jautājumu gadījumā mēs ar Jums sazināsimies.
Mēs rūpīgi izvērtēsim iesniegtos papildinājumus, lai veiktu uzlabojumus.