Kas Tev būtu jāzina par pirmās palīdzības kursiem?

20 Feb, 2013
Kas Tev būtu jāzina par pirmās palīdzības kursiem?

Pirmā palīdzība – kritiskos apstākļos sniedzama tūlītēja palīdzība cietušajam. Lai apgūtu prasmes sniegt šo neatliekamo, cietušā veselībai un nereti arī dzīvībai nozīmīgo palīdzību, tiek rīkoti pirmās palīdzības kursi. Ik gadu Latvijā nelaimes gadījumos traumas un ievainojumus gūst tūkstošiem cilvēku, bet simti zaudē dzīvību. Pirmās palīdzības kursu mērķis ir izveidot priekšstatu par pirmās palīdzības un tās savlaicīgas sniegšanas būtību un nozīmi, kā arī sniegt pamatzināšanas pirmās palīdzības sniegšanā.

Pirmās palīdzības kursi - Pirmā palīdzība

Pirmās palīdzības kursi Latvijā tika sākti sistemātiski ieviest 1994. gadā, balstoties uz Latvijas Republikas Labklājības ministrijas rīkojumu Nr.240 „Par vienotām pirmās palīdzības mācību programmām”. Arī pirms šī rīkojuma bija vairāki mēģinājumi mācīt pirmo palīdzību dažādām iedzīvotāju grupām, bet, tā kā šie mēģinājumi nebija koordinēti, tie nesniedza vēlamos rezultātus.

Latvijā pirmās palīdzības kursus vada tādas sertificētas apmācītājorganizācijas kā Latvijas Sarkanais Krusts (LSK), Latvijas Samariešu Apvienība (LSA) un Neatliekamās Medicīnas Centrs (NMC), bet Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests apmāca pirmās palīdzības pasniedzējus, kā arī sagatavo mācību programmas pirmās medicīniskās palīdzības sniegšanā. Tātad pirmās palīdzības kursu apmācību Latvijā jāveic sertificētiem pirmās palīdzības pasniedzējiem, kas jau iepriekš tikuši īpaši sagatavoti apmācību vadīšanai.

Pašlaik Latvijā pirmās palīdzības kursi notiek pēc jau izstrādātām programmām. Pirmās palīdzības kursi tiek vadīti ne vien Rīgā, bet arī reģionos, kas padara vērtīgo zināšanu iegūšanu, vieglāku un pieejamāku. Pirmo palīdzību var apgūt katrs interesents, bet visbiežāk šāda veida kursus rīko konkrētu profesiju pārstāvjiem (piemēram, policijā un glābšanas dienestos), kā arī atsevišķās darba vietās un autoskolās topošajiem transportlīdzekļu vadītājiem

Pirmā palīdzība ir nepieciešama cietušajiem ar dažādām traumām. Tie var būt apsaldējumi, apdegumi, atdzišana, slīkšana, saindēšanās, kā arī smagi ievainojumi, kas gūti nelaimes gadījumā. Brīdī, kad notiek negadījums, cilvēkam bez priekšzzināšanām var iestāties apjukums, šoks un zust spēja rīkoties ātri un adekvāti. Tieši tādēļ pirmās palīdzības pamatprogramma sniedz zināšanas, kas ļauj ikvienam sniegt pirmo palīdzību un mazināt iespējamās negadījuma sekas.

Pirmās palīdzības kursi | Pirmās palīdzības sniegšana

Pamatprogrammā iekļautas zināšanas par ABC shēmu (A – airway - elpceļi B - breathing – elpošana C - circulation – cirkulācija), šoku, dzīvībai bīstamu asiņošanu, slimībām, aptieciņas saturu un citām palīdzības sniegšanā nozīmīgām tēmām. Tāpat pirmās palīdzības kursos informē par paša glābēja drošību un pasākumiem, kas jāveic, lai spētu efektīvi palīdzēt, vienlaicīgi nepakļaujot sevi pašu un citus riskantām situācijām. Pirmās palīdzības kursi māca arī  par „glābšanas ķēdīti” - detalizētu rīcības secību, atrodoties negadījuma vietā.

Pirmās palīdzības kursa apliecība

Tā kā par pirmās palīdzības sniegšanu var gūt dažādas pakāpes zināšanas, arī pirmās palīdzības kursu programmas var tikt iedalītas trīs līmeņos. Apgūstot pirmās palīdzības iemaņas kādā no līmeņiem, kursants attiecīgi iegūst apliecību dzeltenā, sarkanā vai zilā krāsā.

 

Pirmā un otrā līmeņa pirmās palīdzības apmācība

Pirmā līmeņa pirmās palīdzības apmācība iepazīstina ar pirmās palīdzības sniegšanas pamatprincipiem. Tā tiek veidota kā  piecpadsmit stundu garš pirmās palīdzības kurss, pēc kura noklausīšanās apmācāmais iegūst apliecību dzeltenā krāsā.

Otrā līmeņa apmācība būtībā ir tāda pati, bet pēc šis kurss ilgst 40 stundas un pēc tā tiek veikta zināšanu pārbaude – kursants iegūst sarkanās krāsas apliecību. Tieši šī līmeņa apliecības iegūšanu dažādām cilvēku grupām nosaka Latvijas Republikas likumdošana.

 

Trešā līmeņa pirmās palīdzības apmācība

Lai iegūtu visizsmeļošākās zināšanas, nepieciešams iziet trešā līmeņa apmācību. Tie ir augstākā līmeņa pirmās palīdzības kursi, kas sniedz kursantam padziļinātas zināšanas par pirmo palīdzību. Šāda apmācība ir obligāta vairāku profesiju pārstāvjiem (piemēram, Valsts un pašvaldības policijas darbiniekiem, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbiniekiem, kā arī glābējiem uz ūdens).

Pirmās palīdzības kursi ir svarīgi ne vien konkrētu profesiju pārstāvjiem, cilvēku grupām un transportlīdzekļu vadītājiem, bet tie būtu jāapgūst ikkatram. Ir labi, ja ikdienā zināšanas par pirmās palīdzības sniegšanu nav jāpielieto pārāk bieži, bet situācijā, kad noticis negadījums, pirmās palīdzības kursos iegūtai mākai sniegt atbilstošu palīdzību ir svarīga un dažreiz pat izšķiroša nozīme.

Lai iegūtu autovadītāja apliecību, būs nepieciešama arī medicīniskā izziņa.
 

Piesakies apmācībai!
Skatījumi
(0)
Komentāri
(0)

Komentāri

Autorizēties, lai komentētu ar:
Pilna apmācība

Pilnas apmācības līgums

Izvēlies kategoriju
Izvēlies pilsētu
Izvēlies tuvāko filiāli
Izvēlies nodarbības valodu un laiku
Uzdod jautājumu

Presto autoskola

Administrācija

Paldies par jautājumu!

Administrācija sazināsies ar Tevi vistuvākajā laikā!

Ziņot par kļūdu!

Paldies par Jūsu ierosinājumiem!

Jautājumu gadījumā mēs ar Jums sazināsimies.
Mēs rūpīgi izvērtēsim iesniegtos papildinājumus, lai veiktu uzlabojumus.