Katram transporta līdzekļa vadītājam saistošs ir jautājums par transporta līdzekļa apdrošināšanas iespējām, un to, kādos gadījumos šī apdrošināšana ir noderīga. Lielākā daļa ir dzirdējusi tādus nosaukumus kā „OCTA” un „KASKO”, bet nereti neizprot šo apdrošināšanas polišu darbības būtību. Tieši to pašu var attiecināt uz bonus - malus sistēmu. Sadarbībā ar dalder.lv sludinājumu portālu piedāvājam iepazīties ar atšķirībām starp OCTA un KASKO, iepazīstināsim ar bonus – malus darbības principiem, un sniegsim padomus par auto apdrošināšanas polišu iegādi. Zinošs transporta līdzekļa vadītājs vienmēr ir ieguvējs!
OCTA - obligāta apdrošināšanas polise
OCTA ir OCTA ir sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātā apdrošināšana. Eiropas Savienībā ir noteikts, ka OCTA polise ir nepieciešama ikvienam mehāniskajam transportlīdzeklim un piekabēm, kas piedalās ceļu satiksmē un ir reģistrēti CSDD vai Valsts tehniskās uzraudzības aģentūrā. OCTA polise, kas izsniegta Latvijā reģistrētam transportlīdzeklim, ir derīga visā Eiropas Ekonomikas zonā un Šveicē. Ja vēlies doties uz Albāniju, Bosniju un Hercegovinu, Baltkrieviju, Izraēlu, Irānu, Krieviju, Maroku, Moldovu, Maķedoniju, Melnkalni, Tunisiju, Turciju vai Ukrainu, ir jāiegādājas Zaļā karte.
Ja transportlīdzekļa vadītāja vainas dēļ ir noticis ceļu satiksmes negadījums un ir bojāts citas personas īpašums vai veselība, zaudējumus sedz apdrošināšanas kompānija, nevis vainīgais autovadītājs. OCTA cenu nosaka vairāki faktori, piemēram, autovadītāja negadījumu vēsture, vecums, dzīvesvieta un automašīnas marka.
Ja transporta līdzeklis tiek vadīts bez šīs polises, tiek pārkāpts likums. 2014. gada pirmajos 3 mēnešos par braukšanu bez OCTA ir sastādīti 2528 administratīvā pārkāpuma protokoli, soda apmērs kopsummā sastāda jau 278 631 Eiro. Par braukšanu bez OCTA tiek piemērots kāds no 2 soda veidiem:
Papildus tam, par braukšanu bez OCTA tiek piešķirti arī 2 soda punkti, kuri ilgtermiņā var atstāt personu bez vadītāja apliecības. Saskaņā ar spēkā esošo likumdošanu, braucot pa Latviju, OCTA polise līdzi nav jāņem. Ceļu policija pārbauda polises spēkā esamību datu bāzē pēc automašīnas reģistrācijas numura. Turpretī - braucot uz ārzemēm, OCTA polises oriģinālam ir jābūt līdzi.
Bonus – malus: apdrošināšanas risku vērtēšanas sistēma
Šajā sistēmā automātiski tiek iekļauti visi OCTA īpašnieki, un bonus – malus ir viens no galvenais kritērijiem pēc kura tiek aprēķināta OCTA cena. Bonus – malus ir transportlīdzekļa īpašnieka apdrošināšanas risku vērtēšanas sistēma, pēc kuras vadās apdrošināšanas sabiedrības, kad tiek aprēķinātas atlaides vai piemaksas OCTA polisei.
Pastāv 17 bonus - malus klases (1.-zemākā, 17. – augstākā):
Autoīpašnieka bonus - malus klasi neietekmē apdrošinātāja maiņa, jo tā tiek aprēķināta transportlīdzekļa īpašniekam (fiziskai vai juridiskai personai) vai atsevišķos gadījumos, piemēram, līzinga gadījumā, transportlīdzekļa turētājam (fiziskai vai juridiskai personai) neatkarīgi no apdrošinātāja, ar kuru ir slēgts apdrošināšanas līgums. Transportlīdzekļa piederība bonus-malus klasei tiek noteikta automātiski, izvērtējot vienam īpašniekam piederošo visu vienas kategorijas transportlīdzekļu apdrošināšanas vēsturi. Ja īpašniekam pieder vairāki viena veida transporta līdzekļi (piemēram, vieglie auto), tad visiem tiek aprēķināta vienota bonus - malus klase. Ja autoīpašniekam pieder vairāki dažādu kategoriju transportlīdzekļi, piemēram, gan vieglās automašīnas, gan kravas auto, tad bonus - malus klases var atšķirties, un katras kategorijas transportlīdzeklim tā būs cita.
Ir 2 galvenie izvērtēšanas kritēriji:
Lai būtu iespējams aprēķināt paaugstinātu bonus-malus klasi, transportlīdzeklim jābūt apdrošinātam vismaz 275 dienas gadā - pretējā gadījumā transportlīdzeklim saglabājas sestā jeb sākuma klase. Reizi gadā (15. septembrī) bonus – malus klase tiek automātiski pārrēķināta.
Ņem vērā šīs bonus – malus nianses:
KASKO – nav obligāta, bet ļoti noderīga
KASKO nav obligātā transportlīdzekļu apdrošināšanas polise. Neskatoties uz to, tā ir ļoti noderīga un pat vajadzīga, jo sedz zaudējumus, kas ir radušies satiksmes negadījuma rezultātā neatkarīgi no vainīgā, kā arī transportlīdzekļa zādzības vai bojājuma gadījumā. OCTA polise paredz zaudējumu atlīdzību tikai trešajām personām, kuras cietušas Tavas rīcības dēļ, bet nesegs zaudējumus, kas radušies Tavam transportlīdzeklim negadījuma vai citu iemeslu dēļ. Šo zaudējumu segšanu nodrošina KASKO apdrošināšanas polise. Atkarībā no apdrošināšanas kompānijas, ir iespēja izvēlēties apdrošināšanas līguma darbības teritoriju: Eiropa ar NVS, Eiropa bez NVS, Baltija vai Latvija.
KASKO apdrošināšanas objekts ir visa veida sauszemes transportlīdzekļi – vieglās un kravas mašīnas, autobusi, motocikli, visu veidu piekabes un traktortehnika. Vienlaicīgi ar transportlīdzekli ir iespējams apdrošināt autovadītāju un pasažierus nelaimes gadījumam. Atšķirībā no OCTA, KASKO polise neapdrošina transportlīdzekļa vadītāja civiltiesisko atbildību, tāpēc OCTA tik un tā ir obligāta, neskatoties uz jau esošo KASKO polisi.
Pirms iegādāties KASKO ir jāizvērtē izvēlētā apdrošinātāja līguma nosacījumi, jo tie var paredzēt gadījumus, kad auto apdrošināšanas kompānijai ir tiesības kompensāciju ievērojami samazināt vai pat pilnībā atteikties no tās izmaksāšanas. Piemēram, šāda rīcība var tikt paredzēta vairākos gadījumos:
KASKO atlīdzina zaudējumus šādos gadījumos: satiksmes negadījumi; dabas stihiju postījumi; krītošu priekšmeti/vielu nodarītie zaudējumi; trešās personas ļaunprātīga rīcība; zaudējumos, kas saistīti ar transporta līdzekļa zādzību. Jāatceras, ka Tava drošība nav atkarīga tikai no Tavām braukšanas prasmēm, bet arī pārējiem satiksmes dalībniekiem, tāpēc KASKO polise ir īpaši noderīga!
Iegādājoties KASKO, pievērs uzmanību šādiem līguma nosacījumiem:
Lai apdrošinātu mašīnu, tai ir nepieciešamas drošības iekārtas – parasti minimālā prasība skaņas signalizācija ar mainīgo kodu, kura reaģē auto virsbūves elementu atvēršanu, un imobilaizers. Auto, kuri iekļauti riska grupā, jābūt aprīkotiem ar pret aizvilkšanas sistēmu, dažreiz ar GPS. Katrs apdrošinātājs ir izveidojis savas prasības – arī ar tām jāiepazīstas līgumā.
Kur iegādāties un kā izvēlēties?
Plašajā OCTA un KASKO polišu piedāvājumā var viegli apjukt – ievadot interneta meklētājā šos vārdus, parādās dažādi piedāvājumi, kuri visi kā viens sola vislētāko, ērtāko un izdevīgāko polisi. Tomēr – vai lētākā nozīmē arī labākā un patiešām izdevīgākā? Seko mūsu ieteikumiem:
Kad izvēlēts labākais piedāvājums, polisi var ērti un ātri iegādāties internetā, vai doties uz kādu no izvēlētās aģentūras klientu apkalpošanas centriem.
Pētām šīs apdrošināšanas tēmas smalkāk un būs izvērstāks raksts par katru no tām.