CSDD eksāmena motocikli un vadīšanas pārbaudījuma process

29 Aug, 2016

Motocikli vai nu patīk, vai nepatīk - vienaldzīgo parasti nav. Lai realizētu sapni par braucienu ar savu moci, vispirms jānokārto A kategorijas vadītāja apliecība. Bieži, meklējot moto skolu, kur apgūt A kategorijai nepieciešamās zināšanas, topošajiem motovadītājiem šķiet, ka jāmeklē mācību iestādi, kas piedāvā tādus pašus spēkratus kā CSDD eksāmena motocikli.

 

Tieši tāpat kā ar CSDD eksāmena auto, arī ar CSDD eksāmena motocikliem tas ir mīts, kā pievilināt kursantus, jo patiesībā pat divi viena ražotāja un viena modeļa motocikli niansēs var būtiski atšķirties. Izšķirošā nozīme ir tikai un vienīgi vadītāja spējām un pieredzei! Jo vairāk tiks braukts ar dažādiem motocikliem, jo lielāku pieredzi un pārliecību par saviem spēkiem iegūs braucējs. Tā kā visbiežāk A kategorija ir otrās iegūtās tiesības, tad drošības sajūta ir krietni lielāka, kā pirmo reizi braucot ar dažādām vieglajām automašīnām.

CSDD eksāmena motocikli

Pēc definīcijas, motocikls ir divriteņu mehāniskais transportlīdzeklis ar blakusvāģi, vai bez tā, kura motora tilpums ir 50 cm3, vai lielāks, un maksimālais ātrums pārsniedz 45 km/h. CSDD A kategorijas eksāmens tiek kārtots ar vienu no diviem motociklu modeļiem - Honda CB600f Hornet vai Kawasaki ER6n.

Motociklu kategoriju detalizētais iedalījums

Tāpat kā braucot ar B kategoriju aizliegts braukt ar smago auto, arī dažādu jaudu motocikliem ir nepieciešamas dažādu kategoriju tiesības. Tās tiek iedalītas sekojoši:

  • A kategorija – motocikli un tricikli, kuru jauda pārsniedz 15 kilovatus. Vadītāja apliecību var iegūt no 24 gadu vecuma;
  • A1 kategorija – motocikli, kuru motora darba tilpums nepārsniedz 125 kubikcentimetrus, jauda nepārsniedz 11 kilovatus un jaudas attiecība pret svaru nepārsniedz 0,1 kilovatu uz kilogramu, kā arī tricikli, kuru jauda nepārsniedz 15 kilovatus. Vadītāja apliecību var iegūt no 16 gadu vecuma;
  • A2 kategorija – motocikli, kuru jauda nepārsniedz 35 kilovatus, jaudas attiecība pret svaru nepārsniedz 0,2 kilovatus uz kilogramu, un kuri nav atvasināti no transportlīdzekļiem, kuru jauda ir vairāk nekā divas reizes lielāka. Vadītāja apliecību var iegūt no 18 gadu vecuma. Pēc divu gadu stāža var pretendēt uz A kategoriju;
  • AM kategorija – mopēds, kura motora darba tilpums nepārsniedz 50 cm3, bet ceļu satiksmē pieļaujamais braukšanas ātrums nepārsniedz 45 km/h.
 


Kā norisinās vadīšanas pārbaudījums ar CSDD eksāmena motociklu?

Praktisko CSDD eksāmenu motocikla vadītāja apliecības iegūšanai ir iespējams kārtot tikai laika posmā no 1. aprīļa līdz 1. oktobrim. Prasmju pārbaudījums sastāv no trīs daļām.

  • Pirmajā daļā tiek pārbaudītas zināšanas par motociklu, piemēram, par riepu protektoru, gaisa spiedienu, gaisa dzeses īpatnībām, bremžu šķidrumu, ārējām apgaismes ierīcēm, kā arī ir jāmāk paskaidrot ķēdes vai siksnas spriegojumu.
  • Otrajā posmā jāpierāda savas iemaņas un prasmes, realizējot figūras iebraukšana gabarītvārtos, čūska, astotnieks, laipa, izvairīšanās no šķēršļa gan nebremzējot, gan bremzējot, stoplīnija, slaloms. Ja figūru neizdodas nokārtot ar otro reizi, eksāmens netiek ieskaitīts. Būtiskākā atšķirība no B kategorijas eksāmena – ar CSDD eksāmena motociklu ir jāizbrauc visas astoņas figūras.
  • Trešais eksāmena posms norisinās reālajā satiksmē, ievērojot ceļu satiksmes noteikumus un prasības. Rīkojumus par turpmākajiem manevriem instruktors nodod ar rācijas palīdzību, kuras uztvērējs ir iebūvēts ķiverē.

Mopēds – sarežģītāks velosipēds vai vienkāršs motocikls?

A kategorijā ietilpst ne tikai motocikli, bet arī mopēdi. No šīs kategorijas CSDD moto parkā ir vēl viena Honda - Vision sērijas mopēds, kas savā klasē ir līderis jau no pagājušā gadsimta 50. gadiem. Lai saņemtu AM kategorijas vadītāja apliecību, nepieciešams sekmīgi nokārtot braukšanas eksāmenu ar šo CSDD eksāmena mopēdu.

Mopēdu lielo popularitāti Latvijā apstiprina fakts, ka reģistrēto spēkratu ir par 25% vairāk, kā motociklu. Tas ir ļoti ērts, piemērots ielu satiksmei un viegli manevrējams transporta līdzeklis. Ir bijušas ļoti daudzas diskusijas par to, vai tiešām mopēds ir līdzvērtīgs velosipēdam, jo vēl pāris gadus atpakaļ, lai saņemtu tā vadītāja apliecību, nebija praktiskās vadīšanas eksāmena.


Tiesības vadīt mopēdu iegūstamas vienkāršāk

Lai iegūtu mopēda tiesības, nepieciešams nokārtot teorijas testu, kas sastāv no 20 jautājumiem, un vadīšanas eksāmenu, laukumā izbraucot 7 figūras. Šajā pārbaudījumā nav jāpiedalās ielu satiksmē.

Eiropā ir tikai četras valstis, kurās var oficiāli vadīt mopēdu jau no 14 gadu vecuma - Latvijā, Igaunijā, Francijā un Itālijā. Ir norisinājušās vairākas debates par to, vai šis vecums ir jāpalielina, jo valda uzskats, ka braucējs 14 gadu vecumā vēl nav pietiekoši nobriedis, un mīts, ka mopēds ir vienlīdzīgs velosipēdam, gluži neatbilst patiesībai, jo mopēda vadītājs arī piedalās tikpat intensīvā satiksmē, kā motociklists vai auto braucējs.

Iegūsti A kategorijas vadītāja apliecību un baudi brīvības sajūtu!

Kāpēc motocikli cilvēkus tā aizrauj? Pirmkārt, tās ir emocijas, jo to brīvības un dinamisma sajūtu, ko dod brauciens ar motociklu, nespēj dot neviens cits transporta līdzeklis. Otrkārt, tā ir iespēja pārvietoties ātrāk, nebojāt nervus satiksmes sastrēgumos, kā arī vieglāk atrast stāvvietu. Treškārt, tas ir arī ekonomisks ieguvums, jo braukt ar moci nereti sanāk uz pusi lētāk, kā ar automašīnu.

Lai to visu realizētu dzīvē, veiksmīgi jānokārto pārbaudījumi ar CSDD eksāmena motocikliem. Lai viss noritētu veiksmīgi, pats galvenais eksāmena laikā ir saglabāt mieru, elpot dziļi un atcerēties, ka nozīme ir tikai un vienīgi vadītāja iemaņām, zināšanām un pieredzei, nevis transporta līdzeklim, ar ko jābrauc eksāmena laikā.


Noderīgi padomi un ieteikumi

Iepazīsties ar citiem mūsu agrāk veidotajiem rakstiem par motocikliem!

 

Skatījumi
(0)
Komentāri
(0)

Komentāri

Autorizēties, lai komentētu ar:
Pilna apmācība

Izveido pieteikumu vai noslēdz līgumu

Izvēlies kategoriju
Izvēlies pilsētu, rajonu
Izvēlies tuvāko filiāli
Izvēlies nodarbības valodu un laiku
Uzdod jautājumu

Paldies par jautājumu!

Administrācija sazināsies ar Tevi vistuvākajā laikā!

Ziņot par kļūdu!

Paldies par Jūsu ierosinājumiem!

Jautājumu gadījumā mēs ar Jums sazināsimies.
Mēs rūpīgi izvērtēsim iesniegtos papildinājumus, lai veiktu uzlabojumus.