CSDD eksāmena mašīnas - noderīgi zināšanai

17 Mai, 2016
CSDD eksāmena mašīnas - noderīgi zināšanai

Katrs autovadītājs atceras to rītu, kad ar nemieru sirdī un trīcošām rokām nospiežot modinātājpulksteni saprata – šodien ir lielā diena! Diena, kad jākārto braukšanas eksāmens... Uztraukums, bailes no nezināmā; kāda būs satiksme, kāds inspektors, un galvenais – kāds būs auto? Reizēm topošajiem auto vadītājiem liekas, ka CSDD eksāmena mašīnas ir veiksmes atslēga.

Bet vai tā patiešām ir? 

Ceļu satiksmes noteikumos teikts, ka vadīšanas eksāmens tiek pieņemts, lai novērtētu braucēja iemaņas un prasmi iekļauties kopējā transportlīdzekļu plūsmā, ievērojot Ceļu satiksmes noteikumus un neradot draudus sev un citiem. Eksāmens ir nokārtojams tikai un vienīgi ar CSDD mašīnu. Taču prasmes un iemaņas nav atkarīgas no automašīnas - tās parāda braucējs; tāpēc ir svarīgi apzināties, ka ne jau mašīna ir izšķirošais faktors kārotās vadītāja apliecības saņemšanā.

Labs braucējs piemērojas automašīnai

Neviens auto nav pilnībā identisks otram – pat braucot ar viena ražotāja, modeļa un gada auto, būs jūtama atšķirība. Galvenais ir just pārliecību par savām braukšanas prasmēm un izjust jebkuru auto. Mācoties noteikti ir jāpierod pie dažādām mašīnām – tas ilgtermiņā palīdzēs adaptēties pie jebkura auto niansēm, tādējādi kļūstot par vēl labāku braucēju. Labs autovadītājs prot pielāgoties jebkuram automobilim.

Pašreizējās CSDD eksāmena mašīnas

2014. gada septembrī CSDD noslēdza līgumu uz pieciem gadiem par jaunu automašīnu nomu; tātad ar esošajām automašīnām būs jābrauc līdz 2019. gada nogalei. Autoparka atjaunošanas galvenais mērķis bija sniegt topošajiem vadītājiem kvalitatīvus pakalpojumus un iespēju braukt ar auto, kam nav tehniskas problēmas.

Kopā CSDD nomā 48 automašīnas – 24 Audi A3 Sportback un 24 Volkswagen Golf 7. Vienas automašīnas noma gadā vidēji izmaksā 3733,- EUR. CSDD arī iepriekš ir bijusi pieredze ar Audi un Volkswagen automašīnām, tāpat vēsturiski ir bijušas izmantotas BMW un Toyota automašīnas. Dažādu ražotāju automašīnas tiek izmantotas, lai nelobētu kādu konkrētu uzņēmumu.

2018. gadā CSDD autoparkam ir pievienots trešais auto modelis – BMW 218D XDrive Active Tourer.

Volkswagen Golf7 paaudze

CSDD eksāmena auto Golf7 CSDD eksāmena auto Golf7

Volkswagen Golf ir ļoti stabila automašīna uz ceļa, tā labi “savāc” auto arī sānslīdē, straujākos līkumos un lielākā ātrumā. Mašīna ir dinamiska, ar labu skaņas izolāciju. Ērts, ietilpīgs auto salons, kurā jūtams plašums; kopumā auto ir ergonomisks.

Dažiem no septītās paaudzes Volkswagen Golf automobiļiem ir arī piekares āķis, jo tos izmanto arī BE kategorijas eksāmenos. Šiem auto ir lielāks motora tilpums (2.0), pilnpiedziņa un 6 ātrumi; tas ir jaudīgāks, kā arī bagātīgāk aprīkots.

Presto Autoskolā Volkswagen Golf 7 izmanto vairāki augstas kvalifikācijas instruktori – Reinis Bekkers, Zigmārs Jansons, Viktors Kozlovskis (ar automātisko pārnesumkārbu), kā arī divi instruktori – Mārtiņš Meteļskis (brīvdienās) un Ivo Lipskijs.

Ja braukšanas nodarbības tiek veiktas pie cita autoskolas instruktora, aicinām izmantot izdevību sajust CSDD eksāmena auto pie Presto instruktoriem pirms došanās uz eksāmenu. Saviem kursantiem iesakām autoapmācības procesā izbraukt ar vismaz 3 dažādiem auto, lai justu pilnīgu pārliecību par savām prasmēm. 

Audi A3 Sportback

CSDD Eksāmena auto Audi A3

Abas CSDD mašīnas ir ļoti līdzīgas un tehniski būtiskas atšķirības nav.  Audi salona apdarē ir labi atlasīti audumi un materiāli, tajā ir ērti sēdēt, un arī šis auto var lepoties ar labu skaņas izolāciju. Ļoti labi manevrējama stūre, kas vadās pat ar vienu pirkstu, taču to gan eksāmena laikā nevajadzētu mēģināt.

Presto Autoskolā Audi A3 Sportback izmanto augstas kvalifikācijas instruktore Jolanta Lazdāne.

Kā notiek CSDD eksāmena mašīnas izvēle pašam eksāmenam? 

To, kāda būs CSDD mašīna  un inspektors, nosaka īpaša datorprogramma, un to nav iespējams paredzēt. Vienīgais izņēmums ir kārtojot BE kategoriju, kad zināms, ka būs jābrauc ar Volkswagen Golf, kas aprīkots ar āķi, tāpat arī kārtojot eksāmenu ar automātisko kārbu. Lai pierastu pie transportlīdzekļa tiek dotas piecas minūtes izmēģinājuma brauciena veikšanai un iespēja pēc izvēles izpildīt kādu no figūrām eksāmena laukumā. Šo brauciena daļu inspektors nevērtē.

Būtībā atšķirību nav

Visām CSDD eksāmena mašīnām ir viens kopsaucējs – tie visi ir jaunākās paaudzes auto, kuri ir ražoti pēdējā desmitgadē. Visas jaunākās paaudzes mašīnas ir aprīkotas ar sistēmām, kurām ir vieni un tie paši darbības principi, kā, piemēram, START/STOP poga, u.tml. Ja ir braukts ar vienu šīs paaudzes auto, tad pielāgoties citam nav nekādu grūtību.

Ja gadās “noslāpt”...

Lielākajai daļai topošo autovadītāju eksāmena laikā gadās “noslāpt”, jo grūti uzreiz sajust sajūgu. Ar CSDD eksāmena mašīnu šis nepatīkamais brīdis var būt krietni vienkāršāks, jo, ja auto noslāpst braucot ar pirmo ātrumu, tad, atkal izspiežot sajūgu, mašīna iedarbojas pati, un nav nepieciešams pagriezt atslēgu aizdedzē.

Eksāmens ar automātisko ātrumkārbu

CSDD Rīgas nodaļā iespējams nokārtot eksāmenu arī ar automātisko ātrumkārbu jeb “automātu”. Šajā gadījumā pēc veiksmīgi nokārtota eksāmena braucējs savā vadītāja apliecībā saņems īpašu atzīmi ar 78. ierobežojuma kodu, kas liedz piedalīties ceļu satiksmē ar mehānisko ātrumkārbu.

Ja nākotnē būs vēlme iegūt vadītāja apliecību auto vadīšanai arī ar mehānisko kārbu, tad braukšanas eksāmenu var kārtot uzreiz, neapmeklējot autoskolu vai atsevišķus teorijas kursus. Tiesību nokārtošanas gadījumā pavisam vienkārši tiek samainīta apliecība. Eksāmens ar automātu ir nokārtojams tikai ar Volkswagen Golf.

Presto Autoskolā Volkswagen Golf 7 ar automātisko ātrumkārbu izmanto augstas kvalifikācijas instruktors Viktors Kozlovskis.

Izmēģinājuma brauciens ar CSDD mašīnu

Ar CSDD eksāmena mašīnām iespējams veikt arī izmēģinājuma braucienu, kas maksā 23.93 EUR.  Tas ļaus pārbaudīt, kā darbojas elektroniskā stāvbremze, kā strādā sajūgs, pagrieziena rādītāji, kur ieslēgt gaismas. Daudzas no šīm mazajām niansēm nereti traucē un liek justies nedroši.

Ja vēlies pārbaudīt savu sagatavotību eksāmenam, aicinām pierakstīties braukšanas nodarbībai pie Presto kāda no augstākminētajiem instruktoriem, kuri apmāca ar Golf7 vai Audi A3 auto – viņi palīdzēs saprast, kuras autovadīšanas nianses nepieciešams pilnveidot pirms eksāmena, un Tu vienlaicīgi varēsi iejusties kā pie CSDD eksāmena auto stūres.

Eksāmena dienā saglabā mieru

Jebkurš eksāmens rada uztraukumu un baiļu sajūtu.  Daži ieteikumi, lai uztraukumu mazinātu:

  • Ja vēlies izjust CSDD eksāmena mašīnu nianses, noteikti veic izmēģinājuma braucienu.
  • Eksāmenam piesakies dienas gaišajā laikā – tādējādi vieglāk pamanīsi ceļa līnijas, zīmes un gājējus. Tāpat vajadzētu izvairīties no pusdienlaika, kad saule var spīdēt acīs, traucējot braukšanu.
  • Eksāmena rītā mēģini elpot mierīgi, domāt labas domas un sev spogulī pateikt: “Es to varu izdarīt!” Ja CSDD nodaļā esi ieradies ļoti laicīgi, pavadi laiku ārā, svaigā gaisā un uz sagaidīšanas kabinetu dodies pāris minūtes pirms eksāmena sākuma, lai Tevi nesatrauktu citi nervozie, vadītāja apliecību iegūt kārojošie.
  • Sasveicinoties sarokojies, paskaties acīs inspektoram un pasmaidi – tas mazinās psiholoģisko barjeru.

Un pats galvenais – tici tam, ka Tu to vari izdarīt! Atceries, ka, nevis izvēlētā mašīna, bet Tavas vadītāja prasmes un iemaņas ir noteicošais faktors.

Tev izdosies! 

Skatījumi
(0)
Komentāri
(0)

Komentāri

Autorizēties, lai komentētu ar:
Pilna apmācība

Izveido pieteikumu vai noslēdz līgumu

Izvēlies kategoriju
Izvēlies pilsētu, rajonu
Izvēlies tuvāko filiāli
Izvēlies nodarbības valodu un laiku
Uzdod jautājumu

Paldies par jautājumu!

Administrācija sazināsies ar Tevi vistuvākajā laikā!

Ziņot par kļūdu!

Paldies par Jūsu ierosinājumiem!

Jautājumu gadījumā mēs ar Jums sazināsimies.
Mēs rūpīgi izvērtēsim iesniegtos papildinājumus, lai veiktu uzlabojumus.