Autovadītāju tiesību maiņa – kad un kā tā notiek

24 Jūl, 2017
Autovadītāju tiesību maiņa – kad un kā tā notiek

Kad Tu pēdējo reizi pārbaudīji, vai Tavām autovadītāja tiesībām beidzies termiņš? Vai zināji, ka braukt ar vadītāja apliecību, kura vairs nav derīga, ir tas pats, kas braukt bez tiesībām? Labā ziņa – lai apmainītu apliecību, ne praktiskās braukšanas, ne teorijas eksāmeni nav jākārto, vien jādodas uz jebkuru CSDD nodaļu un jāpiesakās autovadītāja tiesību maiņai.

CSDD nepiemēros sodu par to, ka vadītāja apliecības maiņa tiek veikta pēc norādītā termiņa, bet jāņem vērā, ka, ja apliecībai beidzies derīguma termiņš, vadīt transporta līdzekli ir kategoriski aizliegts, jo tūlītēji stājas spēkā transportlīdzekļu vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegums. Tas nozīmē, ka šajā laikā vadot transportlīdzekli un sastopoties ar ceļu policiju, var tikt piemērots bargs sods.

Kādos gadījumos tiesības jāmaina?

Latvijā izsniegtu vadītāja apliecību jāmaina dažādu iemeslu dēļ:

  • Ja apliecībai beidzies derīguma termiņš vai tuvojas derīguma termiņa beigas;
  • Ja vadītājam mainījušies personas dati – vārds, uzvārds vai personas kods (maiņa jāveic 30 dienu laikā); 
  • Ja apliecība ir bojāta;
  • Ja ir iegūta jauna vadītāja kvalifikācija (t.sk. mainījies periodiskās apmācības (95.koda) derīguma termiņš vai persona, kurai bijusi izsniegta vadītāja apliecība ar tiesībām vadīt transportlīdzekli tikai ar automātisko pārnesumkārbu (78.kods), ir nokārtojusi braukšanas eksāmenu ar automobili, kas aprīkots ar mehānisko pārnesumkārbu).
  • Ja persona vēlas, vadītāja apliecību iespējams mainīt arī bez īpaša iemesla.

Vadītāja apliecību maina personai, kura pastāvīgi dzīvo Latvijā vai kura Latvijā uzturas ilgāk par 185 dienām kalendārajā gadā (t.sk. persona deklarējusi dzīvesvietu Latvijā). Latvijā izsniegtu vadītāja apliecību maina CSDD nodaļās, kurās sniedz transportlīdzekļu vadītāju kvalifikācijas pakalpojumus.

Kādi dokumenti nepieciešami mainot autovadītāju tiesības?

Maiņai vai atjaunošanai nepieciešami šādi dokumenti:

  • Apmaināmā vadītāja apliecība;
  • Derīga medicīniskā izziņa (izdruka nav nepieciešama – šī informācija tiek ievadīta e-reģistrā).

Braukšana bez derīgas medicīniskās izziņas tiek uzskatīta par transporta līdzekļa vadīšana bez derīgām tiesībām! Par veselības pārbaudes derīguma termiņu var uzzināt bez maksas e-CSDD vai zvanot uz CSDD maksas informācijas tālruni 90004099. Pieteikties medicīniskajai komisijai caur Presto Autoskolu ir ne tikai ērti, jo skolai ir plašākais medkomisiju tīkls Rīgā, bet arī lētāk, nekā apmaksājot to medicīnas iestādē uz vietas.

Autovadītāju tiesību maiņa | Presto Autoskola

Ja autovadītāja tiesības iegūtas ārpus Latvijas

Ja apliecība izsniegta kādā no Eiropas Savienības vai Eiropas Brīvās tirdzniecības asociācijas dalībvalstīm, tā ir derīga transportlīdzekļa vadīšanai līdz pat tās derīguma termiņa beigām. Pēc personas vēlēšanās to var apmainīt pret Latvijas apliecību bez īpaša iemesla, bet jāņem vērā, ka apmaiņu var veikt tikai tad, ja persona Latvijā uzturas ilgāk nekā 185 dienas kalendārā gada griezumā.

Savukārt, ja apliecība izsniegta valstī ārpus Eiropas Savienības, tad šādu apliecību transportlīdzekļa vadīšanai Latvijā var izmantot līdz 1 gadam no ierašanās brīža Latvijā. Ja persona šeit uzturas ilgāk par 1 gadu, apliecība ir jāapmaina, noteiktajā kārtībā nokārtojot braukšanas eksāmenu CSDD.

Cik maksā autovadītāju tiesību maiņa?

Ja autovadītāja tiesību maiņa nepieciešama gadījumā, kad iepriekšējās ir nozagtas (zādzība ir pieteikta policijā), vai arī tās tiek mainītas standarta kārtībā, CSDD jāsamaksā 22.05 EUR. Savukārt nozaudētas apliecības gadījumā jāmaksā 39.14 EUR.

Pārbaudi savu vadītāja apliecības termiņu un brauc droši! 

Skatījumi
(0)
Komentāri
(0)

Komentāri

Autorizēties, lai komentētu ar:
Pilna apmācība

Izveido pieteikumu vai noslēdz līgumu

Izvēlies kategoriju
Izvēlies pilsētu, rajonu
Izvēlies tuvāko filiāli
Izvēlies nodarbības valodu un laiku
Uzdod jautājumu

Paldies par jautājumu!

Administrācija sazināsies ar Tevi vistuvākajā laikā!

Ziņot par kļūdu!

Paldies par Jūsu ierosinājumiem!

Jautājumu gadījumā mēs ar Jums sazināsimies.
Mēs rūpīgi izvērtēsim iesniegtos papildinājumus, lai veiktu uzlabojumus.