Darbs C kategorijas autovadītājiem pēc apmācības Presto Autoskolā

26 Jūl, 2017
Darbs C kategorijas autovadītājiem pēc apmācības Presto Autoskolā

Kāpēc C kategoriju izdevīgāk apgūt Presto? Pirmkārt, Presto ir labākie instruktori un apmācībām piemērots auto parks. Otrkārt, kursantiem ir lieliska iespēja jau mācoties atrast darbu, jo Presto ir partneri lielākajos un stabilākajos uzņēmumos loģistikas un kravas pārvadājumu nozarē, kas izvēlas tikai labākos, drošākos un profesionālākos braucējus – un Presto Autoskola sagatavo tieši šādus vadītājus. Topošais C kategorijas vadītājs var ne tikai saņemt darba piedāvājumu, bet arī apmācības izdevumu segšanu no darba devēja puses 300 EUR vērtībā! Tā ir nenovērtējama pievienotā vērtība un īpašas rūpes par mūsu kursantiem.

C kategoriju visbiežāk izvēlas kārtot tieši darba specifikas dēļ, nevis sava prieka pēc. Šī kategorija ir aktuāla, jo, pieaugot saldēto produktu izmantošanai un interneta veikalu skaitam, pieaug nepieciešamība preču pārvadāšanai ar kravas auto. Gan Latvijā, gan citur Eiropā, C kategorijas vadītājiem nākotnes darba perspektīvas labi apmaksātam darbam loģistikas un kravas pārvadājumu nozarē tikai pastiprinās – ir pienācis īstais brīdis tās izmantot!

C kategorijas raksturojums

C kategorija ir nepieciešama:

 • Pārvadājot kravas ar kravas automobili,
 • Paškrāvējiem,
 • Īpašiem, dažādām kravām (piem. degvielai) paredzētiem automobiļiem,
 • Specializētiem transportlīdzekļiem, kas paredzēti konkrētu darbību veikšanai.

C kategorijā ietilpst mehāniskie transportlīdzekļi, kuru pilna masa pārsniedz 3500 kg, bet kuri neietilpst D kategorijā, kā arī šādas kategorijas vilcēja savienojums ar piekabi, kuras pilna masa nepārsniedz 750 kg. Bieži vien, līdz ar nepieciešamību pēc C kategorijas (vai pēc tās iegūšanas), nepieciešama arī C1 un CE kategorija, jo tikai šo kategoriju īpašnieki ir tiesīgi pārvadāt apjomīgākas kravas.

C kategorijas apmācību specifika

Mācības ir sarežģītākas kā B kategorijai un nereti emocionāli smagas, jo vadīt smago automobili ir grūtāk, kā tas izskatās no malas. Būtisku lomu ieņem droša braukšana par spīti tam, ka gabarītu ziņā reizēm var likties, ka kravas automašīna vai mikroautobuss ir daudz drošāks transporta līdzeklis.

Satiksmes drošībai bīstamās situācijās izmēros lielākus transporta līdzekļus vadīt ir grūtāk un to manevrēšanas iespējas atšķiras no vieglā auto, kā arī to ietekmē arī vilcēja kravas masa. Transportlīdzekļu sadursmes gadījumā lielākais un smagākais auto nereti cieš vairāk kā vieglais automobilis.

C kategorijas mācību laikā jāņem vērā specifiski drošas braukšanas padomi, kas lieti noder arī braukšanas eksāmenā:

 • „Aklās zonas” dēļ var neredzēt mazākus ceļu satiksmes dalībniekus: vieglos automobiļos, motociklus, gājējus un velosipēdistus;
 • Īpaša uzmanīgi jāveic griešanās manevri, jo biežas ir situācijas, kad apdzen transporta līdzeklis, kurš atrodas „aklajā zonā”.
C kategorija | Presto Autoskola

Lai oficiāli varētu vadīt kravas auto, nepieciešams kods 95

Kods 95 ir Eiropas Savienības direktīva, kas ieviesta, lai varētu paaugstināt profesionālo vadītāju kvalifikāciju un atdalītu profesionālos vadītājus no neprofesionālajiem. Šī direktīva ir attiecināma uz Eiropas Savienības pilsoņiem, kā arī trešo valstu pilsoņiem, kas strādā ES dalībvalstīs reģistrētos uzņēmumos un veic pārvadājumus. Likuma norma ir spēkā autovadītājiem, kuri ieguvuši D1, D1E, D, DE vai C1, C1E, C, CE kategorijas autovadītāja apliecības.

Tiem D1, D1E, D un DE kategoriju ieguvušajiem transportlīdzekļu vadītājiem, kas savas apliecības ir ieguvuši pēc 2008. gada 10. septembra vai C1, C1E, C, CE kategoriju vadītājiem, kas tās ieguvuši pēc 2009. gada 10. septembra, ir atkārtoti jānokārto sākotnējie profesionālās kvalifikācijas eksāmeni.

Kas jādara, lai saņemtu sākotnējo profesionālo kategoriju?

Arī Presto piedāvā apgūt kodu 95 – mūsu kvalificētie instruktori palīdzēs sarežģīto teoriju apgūt ātrāk un efektīvāk. Pēc tam Ceļu satiksmes drošības direkcijā jānokārto šādi eksāmeni:

 • Nepieciešamās kategorijas teorētiskais eksāmens par ceļu satiksmes noteikumiem. Šajā eksāmenā ir 35 jautājumi, kas ar 3 pieļaujamām kļūdām jāatbild 30 minūšu laikā.
 • Nepieciešamās kategorijas teorētiskais eksāmens profesionālajos jautājumos. Šis eksāmens ir garāks un sastāv no 45 jautājumiem, kas jāatbild 60 minūšu laikā. Pieļaujamais kļūdu skaits ir 5.
 • Braukšanas eksāmens, kas sastāv no figūru izpildes, dalības ceļu satiksmē ne mazāk kā 90 minūtes, kā arī jāatbild uz trīs jautājumiem par aprīkojumu, transportlīdzekļa uzbūvi un kravas stiprināšanu.

Koda 95 vadītāja apliecības derīguma termiņš ir 5 gadi, un vadītāja apliecībā tiek veikts ieraksts par profesionālām zināšanām. Piecu gadu laikā autovadītājām ir jāveic regulārā apmācība 35 stundu garumā. Pēc apmācībām tiek izsniegts atjaunots koda 95 sertifikāts.

Presto Autoskolā pieejami bezdarbnieku C kategorijas kursi!

Lai palīdzētu bez darba palikušajiem, Presto Autoskola piedāvā mācīties valsts apmaksātos C kategorijas kursos. Tā ir lieliska iespēja uzlabot profesionālās iemaņas, apgūt ko jaunu un iegūt būtiskas priekšrocības darba tirgū. Nodarbinātības valsts aģentūrā jāpiesakās uz papildus kategoriju un jāgaida rindā. Topošajam vadītājam tas nozīmē:

 • Bezmaksas apmācības;
 • Stipendija mācību laikā;
 • Nodrošināti mācību līdzekļi un grāmatas, kas paliek vadītāja īpašumā.

C kategorijas autovadītāju ikdienas darbs

Jārēķinās, ka kravas auto vadītājiem ir sēdošs un nogurdinošs darbs, taču tas tiek labi atalgots. Kravas mašīnu šoferi strādā pēc noteikta grafika – likumdošanā ir noteikts, ka automobili drīkst vadīt trīs dienas nedēļā astoņas stundas diennaktī, un divas reizes deviņas stundas diennaktī, pēc tam divas dienas jāatpūšas.

Lai kravu pēc iespējas ātrāk nogādātu galapunktā, parasti tālsatiksmes kravas auto vada divi autovadītāji. Kravas automobiļa vadītājs veic noteiktu maršrutu un atbild par kravas sekmīgu nogādāšanu galapunktā. Autovadītājs rūpējas par automašīnas tehnisko stāvokli un aizpilda maršruta karti, kurā atzīmē automobiļa kustības grafiku diennaktī, laiku un ātrumu.

Izvēlies drošu darba tirgu un neuztraucies par darba meklējumiem - nāc mācīties uz Presto Autoskolu! 

Skatījumi
(0)
Komentāri
(0)

Komentāri

Autorizēties, lai komentētu ar:
Pilna apmācība

Izveido pieteikumu vai noslēdz līgumu

Izvēlies kategoriju
Izvēlies pilsētu, rajonu
Izvēlies tuvāko filiāli
Izvēlies nodarbības valodu un laiku
Uzdod jautājumu

Paldies par jautājumu!

Administrācija sazināsies ar Tevi vistuvākajā laikā!

Ziņot par kļūdu!

Paldies par Jūsu ierosinājumiem!

Jautājumu gadījumā mēs ar Jums sazināsimies.
Mēs rūpīgi izvērtēsim iesniegtos papildinājumus, lai veiktu uzlabojumus.