Neparastās ārzemju ceļa zīmes

07 Mai, 2014
Neparastās ārzemju ceļa zīmes

Ceļa zīmes vēsturiski atrodamas jau Senajā Romā, kur par ceļa zīmēm tika izmantoti lieli akmens bluķi. Pilnīgi visos akmens stabos tika iegravēti attālumi līdz Romai. No tā arī radies slavenais teiciens „visi ceļi ved uz Romu”. Tikai laikā no 5. – 15. gs. parādījās norādes par attālumiem līdz citām pilsētām.

Šodien izpratni par starptautisko ceļa zīmju lietojumu asociē ar 1968. gadā parakstīto Vīnes Konvenciju par ceļa zīmēm un signāliem. Starptautiski lietotās ceļa zīmes ir veidotas pēc noteiktiem krāsu un formu principiem. Piemēram, sarkanas ceļa zīmes gandrīz vienmēr ziņo par nepieciešamību apstāties, bet dzeltenas kalpo kā brīdinājums.

Neskatoties uz šo sistēmu, kas atvieglo starptautiski lietoto ceļa zīmju atpazīšanu, ir ceļu norādes, kas atsevišķās valstīs ir unikālas un atšķirīgas no visām pārējām valstīm. Šajā rakstā iepazīstinām ar interesantākajām atšķirīgajām ceļu zīmēm, kuras nevar redzēt Latvijā.

 

Zīmes „Brauc uzmanīgi - priekšā ir dzīvnieki!”

Visās valstīs tiek lietotas ceļa zīmes, kuras norāda uz varbūtību uz ceļa braucamās daļas ieraudzīt dzīvniekus. Uz ceļa zīmēm, atkarībā no valsts specifikas attēloti visdažādākie dzīvnieki – aļņi, vardes, kamieļi, pīles, govis, aitas, zaķi, pērtiķi, meža cūkas un pat polārlāči. Pērtiķus ceļa zīmēs attēlo Gibraltāra teritorijā, bet polārlāčus atsevišķos Norvēģijas apgabalos, attēlā redzamais kamielis ir ceļa zīme Izraēlā.

Dzīvnieku ceļa zīmes

 

Zīmes „ Priekšā ir tunelis!

Ceļa zīmes - Priekšā tunelis

Pasaulē par tuneļu tuvošanos brīdina dažāda izskata ceļa zīmes: 1. Zviedrija, 2. Krievija, Slovēnija 3. Polija, 4. Itālija, 5. Koreja, 6. un 7. (šaurs tunelis) Īslande, 8. Dienvidāfrika, 9.Botsvāna, 10. Singapūra.

Dzīvnieku un tuneļu ceļa zīmes atšķirt ir visvieglāk, bet lielākajā daļā valstu ir dažas specifiskas ceļazīmes, kuras izmanto tikai konkrētajā teritorijā. Tās tiek aplūkotas turpinājumā.

 

Lielbritānija

Lielbritānijas ceļa zīmes

1. Zīme „speed cameras” brīdina par ātruma radariem. 2. Darbojas tikai Londonā – no pirmdienas līdz piektdienai norādītajā laikā tiek iekasēta maksa 10 mārciņu apmērā, jo šī zona ir noslogota. 3. Ieteicamais ceļš kravas mašīnām. 4. Ceļa posms, kurā nedarbojas luksofors. 5. Zemo izmešu zonu (lai ierobežotu dīzeļdegvielas radīto piesārņojumu). 6. Aizliegts apstāties norādītajos laika posmos, izņemot tad, ja jāizsēdina vai jāuzņem pasažieris.

 

Zviedrija

Zviedrijas ceļa zīmes

1. Zīme aizliedz pārvietoties ar riepām, kuras ir ar radzēm. 2. Aizliegts iebraukt ar lielāku svaru, nekā norādīts zīmē. 3. Priekšā noticis ceļu satiksmes negadījums. 4. Transporta līdzekļiem iebraukt aizliegts. 5. Ieteicamais maksimālais ātrums. 6. Beidzas ieteicamā maksimālā ātruma zona. 7. Uzmanību, ceļu var šķērsot aklas personas.

 

Vācija

Vācijas ceļa zīmes

1. Autobusu apstāšanās vieta. 2. Rekomendējamais auto ceļš. 3.Rekomendējamā auto ceļa beigas. 4. „Umwelt zone” norāda par dabas zonu, uz kuru attiecināma gaisa piesārņojuma samazināšana (iebraukt aizliegts). 5. Vienvirziena iela. 6. Ielu apgaismojums ir ieslēgts visu nakti.

 

Francija

Francijas ceļa zīmes

1. Brīdinājums par viegli uzliesmojošiem mežiem – tātad, jāievēro piesardzības pasākumi (neizmest izsmēķus utml.). 2. Nacionālo parku apzīmējums. 3. Zaļā zona, kas ir domāta gājējiem un riteņbraucējiem – motorizētie transporta līdzekļi ir aizliegti (pretējo norāda šāda pat zīme, kura pa diagonāli pārsvītrota ar sarkanu līniju). 4. Maksas ceļš, iegādājoties biļeti. 5. Reizi divās nedēļās aizliegts apstāties pretējās ielas pusēs. 6. Ierobežots apstāšanās laiks.

 

Beļģija

Beļģijas ceļa zīmes

Pirmās četras ceļa zīmes ir attiecināmas uz auto novietošanu Beļģijā: 1. Aizliegts parkoties uz ietves; 2. Parkošanās uz ietves; 3. Daļēja noparkošanās uz ietves; 4. Noparkoties drīkst tikai vieglie auto, motocikli un mini - busi. 5. Smagajiem transporta līdzekļiem īslaicīgi ir atļauta apdzīšana pa kreiso malu. 6. Kruīza kontrole šajā posmā ir aizliegta.

 

Islande

Islandes ceļa zīmes

1. Tilts, kura platums neļauj pa to braukt ne vairāk kā vienam auto. 2. Zona ar paaugstinātu negadījumu risku. 3. Sliktas redzamības zonu. 4. Asfaltēta ceļa beigas. 5. Vieta, kur jānogriežas pa labi (tāda pati ceļa zīme, kur auto dodas pretējā virzienā, nozīmē, ka tā ir vieta, kur jānogriežas pa kreisi). 6. Autoosta.

 

Austrija

Austrijas ceļa zīmes

1. Tramvajs pagriežas attiecīgajā virzienā pie dzeltenās vai zaļās gaismas. 2.Gājēju zona. 3. Transporta līdzekļi, kuri uz auto maģistrāles pārvietojas pretēji braukšanas virzienam. 4. Aizliegts pārvietoties motorizētiem transporta līdzekļiem, izņemot tos, kuri aprīkoti ar vienu ātrumu.

 

Itālija

Itālijas ceļa zīmes

1. Attēlā redzama „Area C” zīme, kura darbojas Milānā – tā ir zema piesārņojuma zona (līdz 2011. gadam tā bija „Ecopass” zona). Šajā teritorijā ikvienam par iebraukšanu ir jāmaksā 5 Eur. Tiem, kuri šeit dzīvo, ir 40 bezmaksas iebraukšanas reizes gadā, bet pārējās reizes jāmaksā 2 Eur. 2. Priekšā sastrēgums. 3. Policija.

 

Austrālija

Austrālijas ceļa zīmes

1. Priekšā ir gājēju pāreja. 2. Gājēji drīkst šķērsot ielu pa diagonāli. 3. Priekšā ir bīstams pagrieziens. 4. Priekšā ceļš ar strauju kritumu un kāpumu (ieplaka). 5. Priekšā ir krustojums.

 

Honkonga

Honkongas ceļa zīmes

1. Tuvojas melnai punkts – biežu negadījumu zona. 2. nozīmē, ka attiecīgajā joslā aizliegts vai atļauts braukt transporta līdzekļiem, kuri „jūtīgi pret vēju”. Honkongas Transporta ministrija definē, ka jūtīgi pret vēju ir motorizētie transporta līdzekļi ar 1.6 metru kopējo augstumu, kā arī motocikli un tricikli. Bīstams vēja ātrums ir sākot no 40 km/h. Auto attēli ceļa zīmē ir jāņem vērā arī motociklu vadītājiem. 3. Aizliegts pārvietoties personām, kurām nav autovadītāja tiesības, bet tikai mācību atļauja.

 

Kanāda

Kanādas ceļā zīmes

1. Aizliegts pārvietoties transporta līdzekļiem ar bīstamu kravu. 2. Ceļš transporta līdzekļiem ar bīstamām kravām. 3. Pagaidu zīme, kura norāda uz priekšā esošo pētnieku grupu. 4. Priekšā ir satiksmes regulators.

 

Ķīna

Ķīnas ceļa zīmes

1. STOP!. 2. Ceļš ar trim vai vairākiem sekojošiem līkumiem. 3. Palēninātas satiksmes ceļš.

 

Dienvidāfrika

Dienvidāfrikas ceļa zīmes

Augstāk redzamās zīmes tiek izmantotas ne tikai Dienvidāfrikā, bet visās Dienvidāfrikas Attīstības kopienas valstīs (Angolā, Botsvānā, Kongo, Lesoto, Malavi, Maurīcijā, Mozambikā, Namībijā, Seišelu salās, Svazilendā, Tanzānijā, Zambijā un Zimbabvē). 1. Aizliegts apstāties. 2. Aizliegts pārvietoties ar nestandarta (angļu val. – „abnormal vehicles”) transporta līdzekļiem. 3. Aizliegta transporta līdzekļu stopēšana (balsošana). 4. Maksas ceļš.

Skatījumi
(0)
Komentāri
(0)

Komentāri

Autorizēties, lai komentētu ar:
Pilna apmācība

Izveido pieteikumu vai noslēdz līgumu

Izvēlies kategoriju
Izvēlies pilsētu, rajonu
Izvēlies tuvāko filiāli
Izvēlies nodarbības valodu un laiku
Uzdod jautājumu

Paldies par jautājumu!

Administrācija sazināsies ar Tevi vistuvākajā laikā!

Ziņot par kļūdu!

Paldies par Jūsu ierosinājumiem!

Jautājumu gadījumā mēs ar Jums sazināsimies.
Mēs rūpīgi izvērtēsim iesniegtos papildinājumus, lai veiktu uzlabojumus.